+48 601 44 96 44

biuro@ekomaks.com

Pompy Ciepła Radom, Kielce, Kraków - Ekomaks

 

Ogrzewanie podłogowe Kielce

 

Rekuperacja Kielce - Ekomaks

 

Uzyskaj dofinansowanie - Ekomaks

Rekuperacja

Koszty ogrzewania budynków wynikają ze strat ciepła przez ściany zewnętrzne oraz wentylację pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest usuwane, a w jego miejsce napływa powietrze świeże, ale zimne, które trzeba ogrzać. W dobrze ocieplonym domu blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie do tego celu.

Odzysk ciepła

System rekuperacji pozwala ograniczyć straty ciepła spowodowane wentylacją budynku. Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Jest to wymiennik ciepła, który składa się z dwóch oddzielnych, izolowanych obiegów powietrza. Jeden z nich jest podłączony do czerpni świeżego powietrza, a drugi do systemu kanałów wywiewnych, którymi usuwane jest zabrudzone i wilgotne powietrze z kuchni czy łazienek. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza 90%.
Poniższy schemat pokazuje jak odbywa się wymiana ciepła w rekuperatorze.

Rekuperacja Kielce

Świeże powietrze

Nowoczesne, energooszczędne domy posiadają bardzo dobrą izolację i są wyposażone w szczelne okna. Jednak minusem dobrze zaizolowanego domu jest to, że jego przegrody i okna nie przepuszczają powietrza. Brak dopływu powietrza z zewnątrz, powoduje że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa. Aby rozwiązać ten problem można zamontować np. nawiewniki na oknach lub zastosować wentylację wymuszoną, która zapewni stały i kontrolowany dopływ świeżego powietrza. Dobra wentylacja tworzy zdrowy klimat w domu oraz pomaga zapobiegać problemom, np. z wilgocią, grzybem i alergiami. Dodatkowo w rekuperatorze są montowane filtry zatrzymujące zanieczyszczenia – czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego zastosowania.

Chłodzenie latem

Chłodzenie nocne latem - funkcja bypass – powietrze wylotowe nie przepływa przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, a więc nawiewane powietrze ma temperaturę panującą na zewnątrz. W tym ustawieniu chłodne, nocne powietrze jest wykorzystywane do schładzania domu.

Posiadając system wentylacji mechanicznej w budynku z pompą ciepła można wykorzystać odwierty będące dolnym źródłem, jako źródło chłodu. Poprzez chłodnicę zamontowaną za rekuperatorem przekazujemy tzw. chłód pasywny do kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu możemy w tani sposób ochłodzić budynek latem.

Komfort przez cały rok

System rekuperacji zapewnia optymalny mikroklimat w pomieszczeniach zarówno w dzień, jak i w nocy przez cały rok.
Zastosowanie systemu rekuperacji umożliwi:

  • odzysk ciepła z wywiewanego powietrza do 95%
  • regulację ilości nawiewanego powietrza
  • wstępną filtrację powietrza
  • redukcję wilgotności w powietrzu
  • chłodzenie latem
  • łatwą obsługę
  • cichą pracę

 

Nasza firma od kilkunastu lat wykonuje instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najczęściej w oparciu o rekuperatory
polskich producentów takich jak: