+48 601 44 96 44
Instalacje grzewcze z zastosowaniem pomp ciepła najlepiej współpracują z tzw. niskotemperaturowymi systemami grzewczymi grzejnikowymi i płaszczyznowymi. Na sprawne i energooszczędne funkcjonowanie niskotemperaturowej instalacji centralnego ogrzewania wpływa grubość i jakość użytych materiałów budowlanych, przede wszystkim izolacji termicznej przegród zewnętrznych, dachu i posadzki na gruncie. Znaczną rolę w zapotrzebowaniu na ciepło odgrywa również stopień przeszklenia i poziom termoizolacyjności okien, a także straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Instalacje niskotemperaturowe są idealnym rozwiązaniem w nowobudowanych energooszczędnych budynkach oraz poddanych termomodernizacji.
Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy niskotemperaturowy system grzewczy i jest zalecane jako najefektywniejsza instalacja wewnętrzna w systemach opartych na pompach ciepła. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązania proekologiczne. Temperatura w instalacji rozłożonej na podłodze ogrzewanych pomieszczeń jest znacznie niższa niż temperatura wody w standardowej instalacji grzejnikowej, natomiast ilość ciepła dostarczonego do pomieszczenia jest taka sama.
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym ze wszystkich stosowanych typów ogrzewania – jest ono zupełnie niewidoczne. Rolę grzejnika pełni posadzka, w której umieszczona jest cała instalacja. Dzięki temu rozwiązaniu miejsce na ścianach oraz przy podłodze nie jest zajęte przez typowe grzejniki co pozwala dowolnie aranżować dostępne wnętrza. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy jest to ceramika, kamień, czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję. Jedynym przeciwskazaniem jest parkiet lub deska o grubości 2 – 2,5cm, które stanowią dla ogrzewania podłogowego warstwę izolacyjną. Bardzo dobrze sprawdzają się płytki ceramiczne, panele podłogowe czy deska barlinecka.
Jako komfortową temperaturę, czyli taką, przy której człowiek nie odczuwa ani zimna ani ciepła, uznaje się temperaturę 21°C. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze. „Podłogówka” dzięki oddawaniu ciepła całą powierzchnią podłogi idealnie spełnia swoją funkcję, zapewniając nie tylko komfort cieplny, ale również znacząco wpływając na zdrowie użytkowników.
Ciepło rozchodzące się poprzez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza jak w przypadku grzejników, jest zdecydowanie korzystniej odbierane przez organizm. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o korzystniejszym stopniu nawilgocenia co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień również gardła i oskrzeli.
Poprzez instalację podłogową możemy ogrzewać pomieszczenia, ale także je chłodzić. Jeżeli nasz dom posiada instalację z pompą ciepła, to latem można wykorzystać dolne źródło – odwierty jako źródło tzw. wody lodowej. Bez udziału pompy ciepła chłód z odwiertów jest bezpośrednio przekazywany do instalacji podłogowej, musimy jednak pamiętać, alby temperatura zasilania nie spadła poniżej 18oC, by uniknąć roszenia się posadzek. W takim rozwiązaniu energia potrzebna do chłodzenia to tylko energia, którą pobierają pompki obiegowe dolnego źródła i „podłogówki”, czyli nie więcej niż kilka żarówek.
Chłodzenie pasywne z instalacją podłogową jest energooszczędną alternatywą dla systemu tradycyjnej klimatyzacji.
Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana instalacja to oszczędności w postaci mniejszych opłat eksploatacyjnych, możliwość dowolnego urządzenia domu oraz wysoki komfort cieplny. Proponujemy rozwiązania systemowe firmy KAN i UPONOR.